Jak umeblować serwis komputerowy?

Umeblowanie serwisu komputerowego to wyjątkowo ciekawy temat, ponieważ serwisy komputerowe znajdują się w pewnej próżni, jeśli chodzi o ich wyposażenie. Zakładając, że mamy tutaj do czynienia z typowymi serwisami komputerowymi, które będą montować nowo zakupione podzespoły klientom indywidualnym, diagnozować, dlaczego domowy laptop „muli” albo dbać o odpowiednie działanie sprzętu w pobliskim biurze, na pewno znajdziemy meblowy sklep np. https://meble-bik.pl, który zaoferuje nam kompleksowe wyposażenie serwisu.

Wprawdzie praca z komputerami nie wymaga żadnego specjalnego wyposażenia i nie jest produkowane umeblowanie dla takiej właśnie specyfiki pracy, ale w sklepach znajdziemy poszczególne elementy wystroju wnętrza serwisu komputerowego, które w mniejszym lub większym stopniu będą przydatne podczas codziennej pracy.

Pamiętajmy o ładunkach statycznych

W pierwszej kolejności musimy pamiętać, że pracując ze sprzętem elektronicznym będziemy narażeni na pojawianie się ładunków statycznych, które mogą doprowadzić do tragedii. Jest to zagrożenie stosunkowo niewielkie i w warunkach domowych mało kto się przejmuje zagrożeniem na poziomie ułamków promila.

Jeśli jednak planujemy pracować zawodowo ze sprzętem komputerowym, warto jest postarać się o odpowiednie meble, które umożliwią nam uzyskanie uziemienia i uziemianie się co chwilę poprzez sam kontakt z meblem. Oznacza to jednolite metalowe elementy, które będziemy mogli podłączyć do kaloryfera lub innego odgromnika. Do elementów sztuki komputerowo-elektronicznej zalicza się oczywiście odpowiednia opaska uziemiająca, ale jest ona dla wielu osób niewygodna w pracy, przez co warto pomyśleć o rozwiązaniach alternatywnych.

Miejsce na „pająka”

Kluczowym miejscem w każdym serwisie komputerowym musi być duża wolna przestrzeń na „pająka”, czyli na podłączone luźno podzespoły, które będą działały tylko w swoim towarzystwie, bez obudowy i żadnych peryferii. Tylko w celu sprawdzenia ich funkcjonalności. Najlepszym miejscem dla pająka jest duży, wolny blat, który jako jedyne elementy swojego wyposażenia będzie posiadał specjalne progi na krawędziach, dzięki którym nie będą spadały nam śrubki.

Ogólnie przy meblach do serwisu komputerowego warto jest zadbać o to, by była możliwość podłączenia ich do prądy, czyli aby posiadały gniazdka, do których można się bezpośrednio wpiąć. Przy pająku najprawdopodobniej będzie działał jeden zasilacz klasy premium, który będzie współpracował ze wszystkim, ale czasami pojawi się też konieczność sprawdzenia zasilaczy, przez co trzeba mieć więcej gniazdek zaraz pod ręką, by nie musieć wypinać podzespołów.

w serwisie komputerowym

Odpowiednia przestrzeń magazynowa

Elementów, których w praktyce będzie potrzeba do odpowiedniego wyposażenia serwisu jest jeszcze bardzo wiele, ale w szczególności warto zadbać o odpowiednia szafkę z masą przegród, koniecznie plastikowych. Posłuży nam ona do przechowywania mierników, okablowania oraz podzespołów, które będziemy podłączać do badanego sprzętu. Standardy szybko się zmieniają, stare złącza zastępują nowe, a Intel ma nowe podstawki średnio co kilkanaście miesięcy, więc dużo sprzętu do testowania będzie zawsze musiało być pod ręką.