Księgowa czy biuro rachunkowe – co lepsze dla małej firmy informatycznej?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, co będzie lepszym rozwiązaniem dla ich firm – księgowa zatrudniana na pełen etat czy współpraca z biurem rachunkowym. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Na co postawić, prowadząc małą firmę? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Księgowa na etat

Zatrudnienie księgowej na etat w firmie to rozwiązanie, z którego wciąż korzysta wielu przedsiębiorców, mimo iż rynek podsuwa mnóstwo nowych rozwiązań. W przypadku małych firm, zatrudniających niewiele osób, które nie generują olbrzymich obrotów można rozważyć to rozwiązanie. Wystarczy wówczas zatrudnić jedną księgową, która zajmie się kwestiami podatkowymi, finansowymi i kadrowymi. Osoba z adekwatnym wykształceniem i doświadczeniem w zawodzie z pewnością poradzi sobie z tymi zadaniami. Jednak decydując się na utworzenie nowego etatu w firmie, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, choćby finansowych. W końcu stworzenie stanowiska pracy, zaopatrzenie go w niezbędny sprzęt i programy do prowadzenia księgowości oraz comiesięczne wypłaty dla pracownika to duże koszty. Na dodatek chcąc zatrudnić naprawdę dobrą księgową, która poradzi sobie z całą księgowością firmy, należy liczyć się z koniecznością odpowiednio wysokiego wynagrodzenia dla niej. Ponadto w sektorze finansowym wciąż zachodzą zmiany, choćby dotyczące podatków. Dlatego księgowi muszą się szkolić. Zatrudniając pracownika na to stanowisko musisz wziąć pod uwagę również konieczność finansowania różnego rodzaju kursów. Istotną kwestią jest także wygoda pracodawcy. Jeśli zatrudnisz tylko jedną księgową, musisz przygotować się na jej urlopy i ewentualne zwolnienia, podczas których księgowość twojej firmy pozostaje bez nadzoru. To spore utrudnienie, jednak zatrudnienie dwóch księgowych to już naprawdę spory wydatek, szczególnie na miarę niewielkiej firmy.

Biuro rachunkowe

Biura rachunkowe to rozwiązanie nieco nowsze niż stanowisko księgowej. Jest ich coraz więcej, a ponadto oferują rozwiązania dostosowane do zmieniających się czasów, takie jak np. współpraca zdalna i wysyłanie dokumentów kurierem czy mailem. Taka formuła współpracy jest stosowana w biurze rachunkowym Tax Bonus. Również pod względem finansowym biuro rachunkowe jest o wiele korzystniejszym rozwiązaniem. Nie musisz tworzyć odrębnego stanowiska pracy ani pokrywać kosztów szkoleń. Płacisz wyłącznie za świadczone twojej firmie usługi, a przy tym nie musisz martwić się o to czy wiedza twoich księgowych jest aktualna. Ponadto biuro rachunkowe to więcej niż jedna księgowa. Dlatego nie ma mowy o okresach bez zarządzania księgowością twojej firmy. Gdy jeden z pracowników pójdzie na urlop po prostu zastąpi go inny. Biura rachunkowe mają tą przewagę, że świadczą naprawdę kompleksowe usługi. Im więcej pracowników w takim miejscu, tym szerszy zakres usług. Dlatego też biura oferują dużo więcej niż księgowość obejmującą płace i podatki. Zajmują się także doradztwem finansowym, pomocą w sytuacjach kryzysowych czy prawem gospodarczym i podatkowym. Pracownicy biur rachunkowych mogą także reprezentować swoich klientów przed ZUS czy Urzędem Skarbowym, co może zaoszczędzić przedsiębiorcom wiele stresu. Chcąc uzyskać taką pomoc „na własną rękę” musiałbyś zatrudnić kilku specjalistów, a to wiązałoby się z ogromnymi wydatkami.

przeglądanie dokumentów księgowych

Obawiasz się, że biura rachunkowe mające wielu klientów nie zatroszczą się o twoje finanse, tak jak księgowa na etacie? Nie ma ku temu podstaw, szczególnie w przypadku dużych biur. Firmy mające wielu pracowników rozdzielają między nich obowiązki i poszczególnych klientów, dzięki czemu możesz być pewien, że ktoś będzie odpowiedzialny właśnie za twoje finanse. Ponadto często biura dają możliwość kontaktu telefonicznego lub mailowego, a więc w razie jakichkolwiek wątpliwości pracownik zajmujący się twoim przedsiębiorstwem, na pewno odpowie na wszystkie pytania. Biura rachunkowe to także gwarancja bezpieczeństwa. Istotne, by wybierać profesjonalistów, których doświadczenie potwierdzone jest Certyfikatem Ministra Finansów. Współpracuj wyłącznie z biurami mającymi wykupione OC, które ochroni cię przed ewentualnymi błędami.