Jak wybrać biurko komputerowe dla dorosłej osoby

Podstawowe kwestie związane z pracą przy komputerze nie różnią się zanadto w zależności od tego, kto się przy nim pojawi. Biurko w pokoju naszego dziecka będzie spełniało bardzo podobne wymagania jak to, które trafi do naszego home office. Mimo wszystko, mogą pojawić się pewne różnice. W jaki sposób wybierać biurko dla nas?

Idealna wysokość

W przypadku biurka komputerowego dla osoby dorosłej nie ma konieczności wyboru modelu umożliwiającego sterowaniem wysokością blatu. Dorośli już nie rosną, więc po kilku miesiącach czy latach proporcje ciała się nie zmienią i nie będzie wymagana nowa wysokość biurka. Dopasowania dokonamy w momencie pierwotnego zakupu i zostanie ono z nami już na zawsze.

Typowe biurko dla osoby dorosłej ma wysokość 75 centymetrów. Jest to wysokość, na której znajduje się blat roboczy. Zazwyczaj trochę niżej znajduje się półka na klawiaturę i opcjonalnie na mysz, a czasami pojawiają się także dodatkowe podesty na monitor. Mają one zastosowanie głównie dla wyższych osób, które nie powinny w czasie pracy spoglądać w dół, tylko trzymać wzrok mniej więcej poziomo. Dodatkowe podesty dla osób niskich są niewskazane, bo spowoduje to konieczność zadzierania głowy, co jest szczególnie niekorzystne ze względu na dynamikę pracy ludzkiego ciała.

pokój komputerowy

Na biurka regulowane stawiać powinny jedynie osoby, dla których standardowa wysokość blatu nie jest wygodna niezależnie od ustawienia krzesła i na rynku nie ma opcji gotowych o parametrach pasujących do ich budowy ciała. Biurka regulowane zazwyczaj mają zasięg regulacji stosunkowo niewielki, ale wystarczający, by zaspokoić potrzeby nawet osób bardzo wysokich.

Odpowiednie wsparcie dla komputera

Elementem, od którego większość osób zaczyna wybór biurka komputerowego, jest to, w jaki sposób będzie pozwalało na rozłożenie samego sprzętu. Oznacza to takie kwestie, jak dostępność wspomnianej już szuflady na klawiaturę, możliwość ustawienia serca komputera na specjalnym podeście, który jednak nie będzie blokował przepływu powietrza, możliwość łatwego schowania kabli oraz ich ułożenia w sposób schludny, jak również podłączenia w wygodny sposób dodatkowych urządzeń peryferyjnych, na przykład dysków przenośnych.

Biurko musi po prostu zadbać o to, by komputer stał przy nim bezpiecznie, miał wentylację i się nie przegrzewał, a wszystkie kable były nie tylko bezpiecznie ułożone, ale by też były odpowiednio dostępne, co ma wielką wagę na przykład w kwestii listwy zasilającej. Na koniec dnia pracy powinna ona zostać wyłączona, więc nie może być gdzieś po prostu upchnięta z tyłu komputera. Specyficzne wymagania będziemy mieć także wtedy, kiedy na biurku będzie lądował laptop i będziemy musieli go odpinać oraz przypinać z powrotem do zasilania oraz urządzeń peryferyjnych. Wiele nowoczesnych biurek jest do tego specjalnie przygotowana.

Wielkość i kształt blatu

Blat biurka komputerowego wykorzystywanego z klasycznym komputerem stacjonarnym może być pusty. Dla części osób nie ma on większego znaczenia, ponieważ będzie praktycznie nieużywany. Dla innych osób będzie on ważniejszy od wszystkich kwestii związanych z komputerem razem wziętych. Wszystko oczywiście zależy od naszego charakteru pracy. Niezależnie jednak od sytuacji szczególnej, blat powinien mieć rozmiar około 180×80 centymetrów. Jest to bowiem wielkość, która dla przeciętnej osoby dorosłej oznacza możliwość łatwego dosięgania do wszystkich jego zakamarków bez konieczności wstawania z krzesła, co jest poważnym utrudnieniem i rozpraszaniem w czasie pracy.

Osoby, które potrzebują naprawdę dużo miejsca do pracy, ponieważ będą wykorzystywały wiele dokumentów na raz lub rzeczy o dużych gabarytach, mogą pomyśleć o bo biurkach w kształcie litery L, które oferują dużo więcej przestrzeni. Należy z kolei zachować ostrożność przy biurkach narożnych, ponieważ kształt trójkąta sprawia, że większe biurka mogą być w części niedostępne i bardzo utrudniać pracę, kiedy coś na blacie potoczy się w kierunku narożnika pomieszczenia.

biurko komputerowe w biznesie

Dodatkowe schowki i szuflady

Kwestia dodatkowych przestrzeni do przechowywania różnych rzeczy jest całkowicie indywidualna i nie ma tutaj rozwiązań lepszych i gorszych. Są jedynie rozwiązania lepiej i gorzej dopasowane do naszych osobistych potrzeb. W związku z tym trzeba dokonać analizy swojej pracy i sprawdzić, ile realnie dodatkowej przestrzeni tego typu potrzebujemy, ponieważ jej nadmiar ograniczy ergonomiczność rozwiązań oraz podniesie koszt biurka, niepotrzebnie go zawyżając. Zwracać uwagę należy jedynie na to, by dodatkowe elementy nie powodowały ograniczenia przestrzeni na nogi. Człowiek dorosły potrzebuje przestrzeni na nogi o szerokości około 70 centymetrów oraz podobnej głębokości, chociaż ten parametr jest kontrowersyjny. Prawidłowa pozycja w czasie pracy przy biurku niezależnie od jego typu przewiduje płasko ustawione stopy na podłodze oraz nogi zgięte pod kątem prostym. Do takiego ustawienia ciała wcale nie potrzeba dużo miejsca. Tym niemniej, wiele osób ma klaustrofobiczne odczucia w sytuacji, kiedy ich biurko nie pozwala na swobodne wyciągnięcie czy rozłożenie nóg, nawet jeśli w czasie realnej pracy nikt nie będzie takich niezdrowych pozycji przyjmował.