Hydrografika jak ją zrobić samemu

Nazwa grafika to dla większości osób wiadoma sprawa, sam zaś człon „hydro” kojarzy się oczywiście z wodą, coś z powiązaniem wodnym. Jednak słowo hydrografika to dla wielu nowe, nieznane pojęcie, być może nie raz widzieliśmy efekty jakie powstają z jej procesu a jednak nie zdajemy sobie sprawy, że formalnie wynik ten jest efektem właśnie powiązania hydro+grafika. Drogą dedukcji można dojść, iż jest to jak wcześniej wspomniano coś między powiązaniem artystycznym- graficznym w połączeniu z ingerencją z wodą. Bingo!

Takim sposobem jesteśmy na najlepszym tropie żeby dowiedzieć się na czym polega hydrografika, w dodatku którą można wykonać samemu. Dla wyjaśnienia nie są to naklejki ani lakiery wodne, coś zbliżonego lecz nie w tym rzecz.

Hydrografika tak jak się domyślamy jest to proces powiązany z wodą, który ma na celu wykorzystanie jej w procesie nakładania powłoki farby na dany przedmiot z jej udziałem. W praktyce wygląda to w taki sposób, że na powierzchni wody zostaje rozprowadzona farba z różnorodnymi wzorami, kształtami oraz kolorami w zależności od upodobania danej osoby.

W celu przeniesienia wodnej grafiki na przedmiot należy zatopić go w tej wodzie w związku z czym wodna warstwa oklei daną rzecz tworząc hydrografikę. Dzięki niej z pewnością uzyskamy świetny efekt artystyczny na wybranej przez nas rzeczy np. obudowie telefonu, lusterka czy felgi samochodowej. Nie ma innej możliwości aby uzyskać takiego rodzaju efekt, ponieważ tylko dzięki wykorzystaniu wody i farby uzyskamy nietypowe mozaiki, awangardowe wzory, które nie są do podrobienia poprzez inny sposób.

Wbrew pozorom wykonanie tego rodzaju dzieła może wykonać się niezwykle trudne, jednakże to bardzo mylne złudzenie bowiem nie potrzeba posiadać do stworzenia swojego graficznego efektu wielkim predyspozycji – przeciwnie  wystarczy woda w wannie, którą raczej każdy dysponuje w swoim domu.

Hydrografiką można pokryć różnego rodzaju przedmioty niezależnie od tworzywa może być to metal, szkło czy samo drewno jednak trzeba mieć na uwadze, że po wybraniu części będzie trzeba włożyć ją do wody a do tego niestety nie wszystkie przedmioty są odpowiednie, stąd taka uwaga by zastanowić się zanim coś włożymy do wody czy po wyciągnięciu będzie ono dalej sprawne i spełniało swoje funkcje.

Oczywiście można szukać na to sposobu i zabezpieczyć w pewnym stopniu wkładany element  do wody niemniej jednak ryzyko uszkodzenia istnieje zawsze dlatego trzeba podchodzić ze zdrowym rozsądkiem do upiększanych rzeczy. Dodatkową wskazówką wartą uwagi jest dokładne umycie oraz odtłuszczenie powierzchni przedmiotu przed jego zanurzeniem. Jeżeli mamy zamiar uatrakcyjnić drewniany element można go przed tym delikatnie zatrzeć papierem ściernym.

Cały proces zależy również od naszych zamiarów oraz oczekiwań jakie mamy względem rzeczy, której chcemy nadać nowe życie. Jeżeli dotychczas przedmiot posiada jakiś konkretny wyraźny kolor a chcemy by był z zupełnie odmiennej kolorystyce warto jest pomalować je na kolor tzw bazowy czy najlepiej jasny – biały aby po nałożeniu wodnej grafiki poprzedni kolor nie przebijał i nie psuł efektu jakiego chcieliśmy osiągnąć. Zatem do dzieła!

Aby przystąpić do całego procesu jak wcześniej wspomniano potrzeba pojemnika z wodą bądź zwyczajnie wanny napełnionej wodą na powierzchni której należy ułożyć warstwę grafiki, jaka nas interesuje, którą najłatwiej można zamówić poprzez internet lub w stacjonarnie w sklepie graficznym. Następnie na warstwę grafiki należy wyłożyć specjalny aktywator chemiczny, który doprowadzi do rozpuszczenia graficznej kolorystyki w związku z czym na powierzchni wody pozostanie jedynie zabarwiona farba. Jak podczas każdego kontaktu z środkami chemicznymi należy zachować szczególną uwagę zakładając rękawiczki ochronne oraz stale wietrząc pomieszczenie w którym dokonujemy procesu hydrografiki. W ostatnim etapie moczymy przedmiot właśnie w zabarwionej wodzie a następnie powolnym ruchem wyciągamy go, pozostawiając przez około 30 minut do wyschnięcia, a w dalszym etapie można go po tym czasie pomalować przezroczystym lakierem dla utrwalenia osiągniętego efektu.

Jak widać niewiele potrzeba aby upiększyć w dość nietypowy sposób wybrane przedmioty, które być może chcielibyśmy odświeżyć. Dużym atutem procesu hydrografiki jest szybkie jej wykonanie oraz poniesienie niewielkiego kosztu związanego z całym przebiegiem. Jej koszt to kilkanaście złotych za warstwę graficzną a także ok. 30 zł za aktywator. Zatem to jeden z tańszych rodzajów grafiki tym razem wodnej, a w dodatku niezwykle oryginalny.

Artykuł stworzony przez zespół pracowników firmy…

Optima MD z Częstochowy