Usuwanie śladów aktywności w sieci

Korzystając z Internetu i przeglądarek na komputerze lokalnym pozostawiamy wiele śladów, które mogą potencjalnemu hakerowi odkryć co odwiedzamy, w jakich godzinach, z których sklepów internetowych korzystamy, w jaki sposób i kiedy logujemy się np. do bankowości internetowej. Wszelkie tego typu informacje mogą być wykorzystane przez nieuprawnione osoby, do naszej inwigilacji bądź co gorsze oszustw. Jak bronić się przed wyciekiem informacji, czy można coś zrobić, aby pozbyć się śladów z komputera osobistego? W tym artykule znajdziesz odpowiedź!

Wykorzystanie ustawień przeglądarki i ramdysku

Gdy odwiedzamy strony internetowe, na naszym komputerze instalowane są ciasteczka lub inne pliki, które mają za zadanie poprawne wyświetlenie strony internetowej oraz dostępnych na niej funkcjonalności, ale jednocześnie mogą śledzić naszą aktywność w sieci, przekazując informacje do systemów marketingowych, które później mogą na tej podstawie wyświetlać nam reklamy dopasowane do naszych preferencji. Czy istnieje sposób, aby pozbyć się „śledzenia”? Oczywiście! Najprostszym sposobem jest skorzystanie z ustawień przeglądarki, konfigurujemy ją tak, aby po zamknięciu okna przeglądarki nastąpiło automatyczne wyczyszczenie pamięci cache.

Możemy to zrobić na kilka sposobów, najprostszym jest z pewnością przeniesienie katalogu cache z dysku twardego do pamięci RAM komputera, można tego dokonać instalując w systemie operacyjnym specjalny program, który umożliwi stworzenie tzw. ramdysku – wirtualnego dysku twardego, który z dostępnej pamięci operacyjnej komputera wydziela odpowiednią ilość MB, z której następnie tworzy kontener, w którym można zapisywać pliki np. cache.

Takie rozwiązanie jest bardzo fajne, albowiem nie musimy pamiętać o każdorazowym czyszczeniu ciasteczek po zakończeniu sesji z przeglądarką. Gdy tylko zamkniemy ją i ponownie uruchomimy komputer, dane zgromadzone w pamięci operacyjnej automatycznie zostaną skasowane, więc każdorazowo po ponownym uruchomieniu komputera możemy cieszyć się z czystego cache i braku śledzenia.

Użycie oprogramowania do usuwania aktywności

Innym sposobem do usunięcia śladów naszej aktywności w Internecie jest użycie odpowiedniego oprogramowania. Tego typu oprogramowanie w pierwszej kolejności zbierze dane na temat tego, co jest przechowywane w pamięci cache, następnie zaproponuje możliwości usunięcia, zwykle do wyboru będą dwie opcje – trwałe usunięcie wraz z wyzerowaniem, czyli inaczej mówiąc dane zostaną usunięte poprzez nadpisanie ich innymi danymi, co w praktyce oznacza, że będzie bardzo ciężko odczytać dane skasowane tą metodą. Oczywiście w warunkach laboratoryjnych nawet i ta forma usunięcia może zostać złamana, dużo tu zależy od typu algorytmu, który został wybrany do wyzerowania, z reguły już przy trzykrotnym przebiegu zerowania wpierw samymi zerami, później jedynkami i na koniec znowu wartościami zerowymi możemy mieć 99% pewności, że nikt takich danych nie odczyta.

Drugi typ usuwania, które oferują aplikacje do czyszczenia śladów, to usuwanie klasyczne bez używania dodatkowych algorytmów zerowania. Ten typ sprawdzi się, gdy na dysku i tak zapisywanych jest dużo danych, wówczas prędzej czy później dane usunięte zostaną nadpisane przez inne, odczytanie uprzednio usuniętych danych będzie wówczas niemalże nie do zrealizowania.

ccleaner
Okno programu do usuwania śladów po korzystaniu z Internetu

Aplikacją, która pozwala na tego typu działania jest między innymi CCLeaner, który przez wielu użytkowników uznawany jest za jeden z najlepszych programów z segmentu narzędzi użytkowych. Oczywiście na rynku oprogramowania znajdziemy również inne oprogramowanie, darmowe jak również odpłatne, które także z tym zadaniem poradzi sobie doskonale, kwestia wyboru odpowiedniego oprogramowania zależy głównie od naszych preferencji.

Temat prywatności i czyszczenia komputera ze zbędnych plików będziemy kontynuować w kolejnych artykułach, na które już teraz zapraszamy.